Lokální ekonomika

Co je to vlastně lokální ekonomika? Možná vás zklameme, ale není to žáden novodobý pojem, spíše je to návrat k polozapomenutým zkušenostem, které nám mohou pomoci řešit aktuální společenské a ekonomické problémy...

Představte si například skupinu lidí, která se sklání nad vědrem a lide do něj vodu. Vědro je ale děravé a voda protéká otvory v jeho stěnách a hromadí se v lavoru pod vědrem. Bohužel takto nějak to funguje i doopravdy, kdy peníze z našich malých regionů, z místní ekonomiky, utíkají vlivem mnoha okolností nenávratně pryč. Většinou končí v nenasytných chřtánech velkých nadnárodních firem a korporací. Tím pádem dochází k tomu, že peníze se hromadí mimo region a daný region tak ztrácí nejen peníze, a tedy kupní sílu, ale rovněž své někdejší sebevědomí a svébytnost.

Kdysi to bylo právě naopak - každý region se mohl pyšnit svou vlastní historií a tradicí, na kterou byl každý obyvatel náležitě hrdý. Rovněž peníze přirozeně kolovaly v daném regionu, vždyť neexistovaly žádné nadnárodní supermarkety, ale téměř každé menší město mělo svého pekaře, řezníka, ševce, hokynáře a spoustu dalších potřebných profesí a řemeslníků. Sice nebyl tak obrovský výběr zboží jako dnes, ale zato bylo zboží kvalitní, dobré a především poctivé. Možná jste neměli desatero párů bot, ale měli jste jedny či dvoje, které vám však vydržely mnoho let. Jak by také ne, když řemeslo (dnešní "know-how") se dědilo z generace na generaci, a navíc si místní obchodník či řemeslník nemohl dovolit příliš podvádět a šidit, jinak by okamžitě utrpěla jeho pověst.

Náš životní styl se ale během desetiletí radikálně změnil. Většina lidí dnes za prací někam dojíždí, často pracují pro velké nadnárodní firmy, jsou stresovaní, nespokojení a domů se vracejí v podvečer. O víkendech pak dohání péči o rodinu a domácnost, sami nic neprodukují a nakupují v supermarketech, ve velkých obchodních řetězcích a po internetu. Jejich peníze tak opouští místní komunitu a ta samozřejmě chudne...

Lokální ekonomika je tedy ve zkratce řečeno koloběhem energií v místě, kde žijeme. Když dobře funguje, což znamená, že vyrábí zboží a produkty, poskytuje poctivé služby a obchoduje v co nejvyšší míře v konkrétním místě, místní komunita díky ní prosperuje a daný region ožívá. Lokální ekonomika je tedy úzce spojena s lokální soběstačností a uvědomělou místní komunitou.

Lokální ekonomika zároveň představuje šetrné hospodaření s obnovitelnými zdroji, péči o krajinu a zkoumání kapacit regionu, ve kterém žijeme. Znamená rovněž vědomou péči o ekonomický potenciál, který si dokážeme vytvořit vlastním úsilím a dovednostmi, a to takovým způsobem, aby byl využíván v dané lokalitě ku prospěchu všech jejích obyvatel. V neposlední řadě lokální ekonomika v sobě zahrnuje jistý princip nezávislosti na politických výkyvech vlád, ale i ekonomických krizích, kterým dokáže čelit právě svou vlastní soběstačností.

Více o lokální ekonomice najdete v levém menu, viz:

- Principy lokální ekonomiky

- Nástroje lokální ekonomiky

- LETS ("místní výměnný obchodní systém")

 

Dokumentární film: Lokální a globální: O smyslu blízkosti

Dokumentární film režiséra Tomáše Škrdlanta. Námět a scénář filmu vytvořila Naďa Johanisová. Film hledá u nás a v jižní Anglii odpověď na otázku, nakolik je globalizovaný systém produkce potravin racionální, a jak v praxi přiblížit zemědělce a spotřebitele formou bedýnkových systémů, farmářských trhů, prodeje ze dvora  a  neziskových školních jídelen v kraji, kde původní jídelny byly  dávno zrušeny.

ZDE