BUĎSOB aneb Buďme Soběstační

Publikováno: 
5.3.2018
Rubrika: 

Nedávno jsme oslovili podobnou "lokálněekonomickou iniciativu" na jihu Čech a je mi potěšením, že mohl vzniknout tento člínek. Aneb vítejte na návštěvě u "Buďsobáků" a buďte soběstační :-) :

Říkáme si BuďSob. Buďejce nám přestaly stačit hned na začátku a tak je z názvu výzva: Buď Soběstačný. Takhle jsme to vymysleli v roce 2012. Cílem bylo napomáhat rozvoji lokální soběstačnosti. Děláme to do teď a baví nás to čím dál víc. Asi i pro to, že se nám to docela daří. Po jihočeském kraji vznikají další, propojené buňky, navazujeme spolupráci s LETSystémem z blízkého Rakouska (zaměření na lokálnost nám nebrání bourat bariéry). A jak to všechno děláme? Docela podobně jako vy.

Propojujeme se. Základem je webová stránka www.budsob.cz, kde sdílíme zkušenosti, domlouváme se na budoucích akcích, informujeme o proběhlých a prezentujeme se na venek. Velmi nám pomáhá náš LETSystém, který k nám přilákal už nejednoho nadšence našeho ražení.

Dáváme, přijímáme, sdílíme. Tedy snažíme se to naučit. Vstřebat to jako samozřejmou každodenní věc. Asi jako když v samoobsluze zaplatíte za potraviny. Nikdo už se neptá proč to děláte. Ale protože jsme zkažení zaběhlými zvyklostmi našeho oficiálního ekonomického systému, jde to někdy ztuha a trvá to. Hlavně nám někdy trvá pochopit, že dar, nebo jeho přijetí, je hodnotou sám o sobě. Že protihodnotu za darovanou věc nemusím dostat hned a nemusím ji dostat vůbec. To, že jsem daroval, je spojení dvou lidí, sdílení, kontakt. Něco víc, než materiální hodnota daru. Zároveň tím ale vzniká nepsaný závazek, potřeba oplatit službu, byť by to ani nebylo očekáváno. Posiluje se pak odpovědnost jedinců ke zbytku komunity. Peníze tento efekt potlačují - služba, nebo zboží se vymění za barevné papírky a odpovědnost nevzniká. Předáním papírků je vše vyřešeno a ukončeno.

Platíme virtuální měnou. Při tom dávání, přijímání a sdílení nám pomáhá sob, naše virtuální měna, přechod mezi obchodem a darem. Říkáme mu alternativní lokální virtuální měna, ale měli bychom spíš říct alternativa k měně. Jeho hodnota je totiž veškerá žádná (na což sami často zapomínáme). Je to vlastně jen záznam toho, co kdo komu daroval a jak moc si toho cenil. Jak to funguje? Nový účastník LETSystému začíná na nule. Ale žádný strach, může klidně rovnou "nakupovat", jeho účet totiž může jít i do mínusu. Každý obchod se odečte z účtu "kupujícího" a přičte na účet "prodávajícího". Součet všech sobů v systému je tedy vždy nulový. Toto vše probíhá v počítači, žádné papírové "bankovky" nemáme. Je jasné, že když má jít někdo se soby do plusu, musí být někdo jiný v mínusu. Lidé jsou často nervózní, když se do mínusu dostanou, z peněžního systému jsme zvyklí brát dluh jako něco nepříjemného, nežádoucího. Hodnotu má ale výměna jako taková a ne soby. Takže důležité je měnit, darovat, přijímat, udržovat pohyb. Pro zjednodušení orientace počítáme 1 sob stejně jako 1 korunu, není to ale závazné pravidlo.

Pěstujeme, chováme, tvoříme. Jinak bychom byli jenom diskuzní klub. Ten umí to a ten zas tohle. LETSystém nás učí, že kdo nic nevyrobí, nevypěstuje a nevychová :-), nemá co měnit. A aby nám to šlo lépe, BuďSob nám pomáhá se spojit, abychom si pomohli, poradili, vzájemně se učili, nebo si navzájem udělali to, co umíme lépe, nebo nás to víc baví. Kreativitě se meze nekladou, ale LETSystém prověří i to jestli se pro váš nápad najde odbyt. Nejeden buďsobák už se pořádně zapotil při vymýšlení, co ostatním nabídnout z toho, co dokáže. A možná nakonec dokázal víc, než si o sobě myslel...

Setkáváme se, diskutujeme, přednášíme. Abychom nebyli zcela odkázaní na viruální svět počítačů, setkáváme se i fyzicky. A to jednou měsíčně v kavárně, kde povyměňujeme, podiskutujeme co je nového a probereme naše další směřování. Také nepravidelně, asi jednou za rok, pořádáme open space - prostor pro nové nápady.

Je nám potěšením, že jsme poměrně často inspirací i pro podobné skupiny, ať už jsou zaběhlé, nebo právě vznikající. Příležitostně tedy přednášíme zájemcům o soběstačnost na jejich akcích. Jsou mezi námi také odborníci na různá témata, která se soběstačností souvisejí - permakultura, ovocnářství, přírodní stavby,... Ti si nenechávají zkušenosti pro sebe a občas je prezentují ve formě přednášek, nebo kurzů.

Jak vidíte, v lecčem jsme si podobní. A v čem se lišíme? Hlavně asi v tom, že Buďsob je iniciativa zcela neformální (i když i u nás proběhl pokus s družstvem). Má to jistá úskalí, ale zase větší volnost a žádné papíry... Máme jen to, co si uděláme sami a to nás hodně učí. Pochopili jsme, že si svou realitu tvoříme sami, že nemá cenu čekat, až jí někdo vytvoří za nás. Lokální systém je dostatečně malý na to, aby zde fungovala zřetelná zpětná vazba. Děláš něco? Vidíš výsledek! Neděláš nic? Nevidíš nic!

 

A tady skupinu BuďSob můžete vidět: 

- web: https://www.budsob.cz/

- v pořadu na ČT24: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1178166979-tyden-v-regionech-cechy/21... :-)

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (4 x hlasováno)