Jak kapesník k duši přišel

Publikováno: 
31.3.2017

Autorka tohoto článku je rozumem řízený přízemní tvor a zcela otevřeně přiznává, že se jí o duších a energiích nepíše lehce. Prý by nejspíš sama knihu zaklapla, jakmile by se v ní začala podobná slova objevovat. Tímto se omlouvá všem podobně naladěným a prosí je, aby ji pro použitý slovník nezatratili. V tématu darování a přijímání se holt bez podobných obrazů neobejdeme. Často nám dokonce dojdou i evropská slova a musíme si pořizovat termíny z exotických končin. Třeba v minulém článku jsme se seznámili s existencí oduševnělých věcí "tonga", které nemají duši lidskou "mana", ale zvláštní obíhající oduševnělost "hau".

Jak kapesník k duši přišel

 

Pan Marcel Mausse, z jehož Eseje o daru čerpám, se snaží Evropanům přiblížit, že význam slova "hau" trochu připomíná latinské "spiritus". Je to dech, duch, cosi proudícího, neviditelného a přes to dost silně na realitu působícího. (Třeba u křestanů je „Spiritus Sanctus“ vlastně realizátorem vůle celé Svaté Trojice. Pro manažery: Duch Svatý je CEO celého toho nebeského podniku. Je zřejmé, že slušnému zacházení s šéfem vesmírné exekutivy budeme zacházet v rukavičkách i přes to, že nevíme, jak vypadá.)

Nejzajímavější je, že podle starých kultur není tahle oduševnělost jednou provždy daná. Není to tak, že by strom nebo kámen měli vždycky větší hau než rohlík nebo kapesník. Tenhleten exotický špiritus je substance, se kterou se všedně setkáváme, přimícháváme ji do věcí a všelice ji ovlivňujeme (ať chceme, nebo ne). Je samozřejmě mrzuté, když s ní nevědomky pracujeme blbě a ona obrací svou (nemalou) sílu proti nám.

Začněme nejjednodušším cvičením. Máte kapesník? Je váš? (Je čistý?) Dobře ;-) Předpokládejme, že v této chvíli váš kapesník v podstatě žádné hau nenese. Není to vaše tonga – jen obyčejný kus textilu, který jste někde koupili za peníze z čistě praktických důvodů. (Věc, která není tonga, se nazývá oloa – většinou je to nějaké běžné oběžné zboží, které nemáte problém koupit nebo prodat. V Polynésii jsou to věci, s nimiž nakládají primárně muži a také se dědí po mužské linii.)

Co myslíte, je ve vašich silách vdechnout tomuto kapesníku duši? Proměnit oloa na tonga? Jasně, na www.hearth.net už vědí: Zkuste ten kapesník někomu s láskou darovat. Pokud se to podaří, vytvořili jste zcela novou hodnotu – z kapesníku koupeného (oloa) se stal kapesník s láskou darovaný (tonga). Všimněte si, že obdarovaný již nemůže kapesník prodat. Ačkoli ho to nikdo neučil, cítí, že by bylo nesprávné darovanou věc zpeněžit. Kdykoli bude kapesník používat, vzpomene si na vás, na nečekaný dar. Tonga nabité kladným hau prokazatelně vyplavuje v mozku dopaminy (pocit štěstí) při každém použití. Materiálně identický kapesník bez duše to nedělá. (Na druhé straně je ale stále lepší mít bezduchý kapesník, než kapesník kradený nebo kapesník, o který jste se museli s někým blízkým pohádat. Smrkání do negativně nabitého kapesníku vždy o trochu zhorší náladu, na což tělo psychosomaticky reaguje snížením imunity, čili nakonec můžete i v laboratorních podmínkách dokázat, že smrkání do negativně nabitého kapesníku objektivně zhoršuje průběh respiračních onemocnění.)

I když zrovna nemáte u sebe čistý kapesník, fakt si to ozkoušejte. Zkuste něco experimentálně darovat. Zkuste něco experimentálně přijmout.  I s docela přízemním člověkem pořádná dávka hau solidně zamává...

 

 

S láskou

 

Vaše Emer

 

Odkaz na ostatní články autorky:

http://www.zijemespolu.cz/zpravodaj/ekonomika-postavena-na-hlavu

http://www.zijemespolu.cz/zpravodaj/neandrtalci-v-supermarketu

http://www.zijemespolu.cz/zpravodaj/balady-o-vyhnanstvi

http://www.zijemespolu.cz/zpravodaj/polynesky-slovnicek-pro-zacatecniky

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)