Lokálně ekonomické Vánoce

Publikováno: 
16.11.2016
Rubrika: 

Blíží se Vánoce a s nimi obvyklý shon související s nakupováním dárků. Ačkoli se nás některá média snaží přesvědčit o tom, že hitem letošních Vánoc jsou drony, herní konzole a další podobné nesmysly, většina lidí už naštěstí začíná chápat, že převážně asijské zboží nám moc štěstí nepřinese. Spíše naopak.

Vánoce jsou přece svátky klidu, míru a pohody. Tedy, alespoň by měly být. Co se však za pojmy klid, mír a pohoda skutečně skrývá? Pozastavme se třeba nad tím, že i kdyby nám mír a pohodu mohl přinést nějaký vysílačkou řízený dron, nemůžeme pominout fakt, že většina lidí v příhraničních regionech České republiky si z ekonomického hlediska nemůže takovou věc dovolit. Je to důsledek hlubokého propadu životní úrovně, který v posledních letech zažíváme. Proto mladí lidé houfně odcházejí, kvalifikované síly hledají práci v zahraničí, místní firmy shánějí zakázky v Praze a co je nejproblematičtější, v ekonomicky „vytěžených“ oblastech přibývá sociálně rizikových obyvatel, pro něž není uplatnění na zdejším trhu práce.

Ať si říká kdo chce co chce, klid mír a pohoda mají v dnešní společnosti fatální souvislost s ekonomikou. Každý, kdo se zodpovědně stará o rodinu, přece ví, že je potřeba sehnat jídlo, oblečení, střechu nad hlavou a spoustu dalších věcí, které se pořizují, jak jinak, za peníze. Pokud tátové a mámy peníze o Vánocích nemají, pak si dovolím s jistotou konstatovat, že klid a pohodu pouze předstírají ze soucitu k dětem a v rodinách nevládne mír, ale pouze příměří.

Jasně z toho plyne, že se musíme společnými silami postarat o to, aby v našich regionech opět peníze byly, a to navzdory názoru, že Vánoce nejsou nebo nemusejí být jen o penězích. Měli bychom se pozastavit a zamyslet nad tím, jak peníze utrácíme a co můžeme udělat pro to, aby se situace začala alespoň mírně zlepšovat. To znamená především nakupovat tak, aby NAŠE peníze v NAŠEM regionu zůstávaly, zde obíhaly a jednou se k nám mohly vrátit. Ano, zašli jsme už opravdu příliš daleko a náprava nebude jednoduchá. Ale právě teď, při přípravě na vánoční mír a pohodu, je nejvhodnější chvíle začít.

Chci tím naznačit, že stále ještě máme v České republice pestrou škálu drobných výrobců, jejichž produkty sice nepotřebujeme každý den, ale jako dárečky jsou ideální. Jsou to různé textilní doplňky, bytové dekorace, dřevěné hračky, ručně vytvářená keramika, přírodní kosmetika, originální šperky z kovu dřeva i skla, nožířské zboží, dřevěné nádobí... Některé z nich jsou dokonce certifikované značkou regionální produkt (viz Regionální produkty). Ještě stále se u nás najdou farmáři a živnostníci, kteří mohou svými dobrotami obohatit naši vánoční tabuli. Jsou to třeba sýry a jiné produkty z kravského, kozího i ovčího mléka, marmelády a čokodžemy, uzeniny, ryby, cukrářské zboží a čokoláda, pečivo, likéry a lihoviny, med i bylinkové doplňky a spousta dalších kvalitních potravin místního původu.

Vánoce nám tradičně nabízejí příležitost, abychom byli štědří. Buďme tedy štědří i sami sobě tím, že si uděláme letošní Vánoce z toho, co nabízejí naše regiony. Že nenecháme peníze jen tak odletět s nějakými drony, ale přispějeme k tomu, aby potěšily někoho od nás, kolovaly u nás a posléze se k nám mohly třeba vrátit, v duchu zákonitostí lokální ekonomiky. Přesně takhle to dělají lidé nejen v Německu, Rakousku, Švýcarsku, ale už i v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku i jinde. A to je jediná schůdná cesta, jak si nejen o Vánocích zajistit zde několikrát citované radosti ze života, kterými jsou klid, mír a pohoda.

 

Tento článek jsme si dovolili převzít ze stránek www.lokalni-ekonomika.cz (napsal jej pan Martin Zíka), jelikož zcela vyjadřuje i naše přesvědčení.

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)

Komentáře

Naprosto souhlasím! Letos mám v plánu dát rodině dárky od jednoho známého kováře...