Lokální měna v Křižánkách

Publikováno: 
13.8.2017

Tentokrát jedna taková malá inspirace z obce Křižánky na Vysočině - v rámci zlepšení ryze místní ekonomiky (podpora místních podnikatelů) obec nedávno zavedla mlokální měnu. Čin je to tedy opravdu hodný následování, jelikož venkovkovská ekonomika je na tom bohužel rok od roku hůře...

Obec Křižánky v návaznosti na Strategický plán rozvoje obce a na Plán zlepšování pro rok 2017 s cílem podpořit ekonomické subjekty v obci zavádí místní měnu. Jedná se o ceninu nazvanou Křižánecká koruna, která je svojí hodnotou v poměru 1:1 ke Koruně české. V rámci lokální měny existují tři typy bankovek: 100 Křižáneckých korun; 50 Křižáneckých korun a 5 Křižáneckých korun.

Uvedené bankovky je možné použít jako platidlo v níže uvedených obchodech a provozovnách. Na bankovky se nevrací. Bankovky mají platnost do 31.7.2018. Poté je není možné používat jako platidlo a zcela ztrácejí svoji hodnotu. Bankovky mají čtyři ochranné prvky proti padělání: holografický pásek, tisk na ceninovém papíru; vodotisk a také unikátní číslo každé bankovky. Padělání Křižánecké koruny je dle právního řádu ČR trestné.

Kromě uvedených bankovek jsou vydané také dvě památeční mince. Obě v hodnotě 5 Křižáneckých korun. Tyto však nejsou určené pro platbu ale pouze jako upomínkový předmět. Obě mince mají na jedné straně vyobrazenou kapličku s textem 5 Křižáneckých korun a na druhé straně je vyobrazena pečeť obce České Křižánky a v druhém případě pečeť obce Moravské Křižánky. Bankovky i mince je možné zakoupit v Obecní kavárně, v kanceláři OÚ a kanceláři Vzdělávacího centra Křižánky. Bankovkami je možné platit na těchto místech: prodejna smíšeného zboží Dana Housková, kadeřnictví Dana Zobačová, obecní kavárna, vzdělávací centrum Křižánky a na obecním úřadě. Všechna místa jsou pak označena tímto symbolem: "Zde přijímáme Křižáneckou korunu". 

 

Zdroj: http://www.obeckrizanky.cz/lokalni-mena

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)