Pečeme spolu aneb Sopotnická veřejná pec

Publikováno: 
10.11.2016
Rubrika: 

Obec Sopotnice se může jako jedna z mála v České republice pochlubit veřejnou chlebovou pecí, díky níž místní nejen obnovili staletou tradici společného pečení chleba, ale našli také příležitost, jak se společně setkávat.

Chleba tady pečou už šestým rokem vždy od dubna do listopadu téměř každou poslední sobotu v měsíci a vždy je to také příležitost, jak si společně se sousedy i přespolními dopřát dobrého jídla a zábavy v podobě zajímavých hostů a hudebních vystoupení. Na pečení spolupracuje o. s. Pecen s podporou obce Sopotnice. Pravý kváskový chléb, který dobře znávali naši předci, zde pečou dlouholetí mistři pekaři z okolních měst podle vlastní receptury a výhradně z mouky od Mlýnů Voženílek z Předměřic nad Labem.

Veřejná obecní pec není nic nového, původně takové pece sloužily všem občanům, kteří nebyli dostatečně bohatí na to, aby si doma postavili pec vlastní. Často to chodilo tak, že se na pečení domlouvalo více rodin najednou a hospodyňky měly pouze za úkol přinést již k vyhřáté peci své vlastní vykynuté chlebové těsto v ošatce a poté si s sebou odnést již upečený pecen chleba, který často vydržel i mnoho dní. Takové veřejné pece jste mohli nalézt v obcích i malých osadách po celé Evropě zejména ve středověku. Někde tento zvyk přetrval až do počátku druhé poloviny 20. století a bylo tak tomu mimo jiné i u nás nebo v sousedním Slovensku.

První nepovedený pokud o chléb :-)Stavbou veřejné chlebové pece v Sopotnici chtěli místní občané navázat na historickou tradici pekaře Kuneše a pekaře Josefa Lžičaře ze Sopotnice z let 1940-41, na něž pamětníci vzpomínají ještě i dnes. Obec Sopotnice se proto v roce 2010 rozhodla podpořit svými finančními prostředky stavbu plně funkční repliky dřevem vytápěné gotické chlebové pece. Sopotnická veřejná chlebová pec je postavena z téměř 3000 pálených cihel. Tyto cihly byly ještě vyráběny postaru, tedy ručním plněním cihlářské hlíny do dřevěných forem a následným vypálením, a proto se místní pec může plným právem nazvat tzv. hliněnkou. Vnitřní prostor pece je o velikosti 150 x 220 cm a lze zde upéct až čtyřicet bochníků chleba najednou. A péct se zde nemusí pouze chleba...

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)

Komentáře

Účastnila jsem se vysvěcení pece...krásný zážitek a moc dobrý chleba!