Potravinový spolek aneb Lidé, sdružme se

Publikováno: 
22.2.2018

Staré známé pořekadlo tvrdí "když nás bude víc, nebudeme se bát vlka nic". A myslím, že v jídle, zejména v tom zdravém, čerstvém a poctivém (a ještě k tomu z lokálních zdrojů) to platí dvojnásob :-) A tak jsme jednoho dne dali hlavy dohromady a řekli si, že na vlka (systém) se musí chytře, a tak už nebude žádné "my" a žádné "vy", ale bude již pouze jedno jediné "MY", to jest spolek. My, kteří žijeme zde v regionu a máme zájem začít žít opět přirozeně v souladu a harmonii s přírodou a s těmi, kdo zde bydlí... :-)

Možná již někteří víte, že působení stále ještě "našeho" e-shopu skončilo dnem 1.11., kdy se konal do výdejních míst po celém regionu Orlických hor a podhůří poslední rozvoz lokálních potravin. Od té doby jsme plánovali, jak to udělat jinak, tedy tak, abychom se nezničili zároveň my a abyste vy nepřišli o své lokální a dostupné potraviny (ideálně i bezobalové). No a světě div se, plán byl brzy na světě, už jej zbývalo jen vyladit do podoby, jakou Vám níže nastíníme :-) 

Nebylo to vůbec jednoduché, ale jako jediná schůdná varianta nám přišla forma spolku. Spolku lokálního potravinového a nejen potravinového! :-) My se za pár haléřů nenadřeme tak, že z nás bude jen tzv. lítající hadr nebo ještě lépe vymačkaný a vyšťavený citron a vy navíc budete mít potraviny ještě cenově dostupnější a to za téměř velkoobchodní ceny :-) No a kdo dočetl až sem, tak nechť, tramtadadá...koukne do níže uvedených podrobnějších informací:

 

Lokální potravinový spolek:

Účel: distribuce lokálních a bezobalových potravin mezi členy spolku a propagace lokální ekonomiky v regionu i mimo něj. Také sdružování a propojování se (tzv. síťování lidí s podobnými zájmy). Když nás bude víc, nebudeme se bát vlka nic...a především nebudeme muset díky vzájemné výpomoci apod. být závislí na stávajícím systému, která jak všichni víme, je v mnohém pro šťastný a spokojený život "nežitelný"  :-)

Proč spolek: pestřejší a širší nabídka potravin a výrazně nižší ceny - velkoobchodní nebo max s 10% - 15% marží.

Činnosti spolku:

- stávající: portál www.zijemespolu.cz (články, firmy, akce, inzerce - FB) a Setkávání u Kance

- co 14 dní distribuce lokálních i bezobalových potravin

- přednášky pro veřejnost (o lokální ekonomice)

- akce pro veřejnost a především rodiny s dětmi nebo školy

- účast na festivalech a akcích a propagace lokální ekonomiky

- společné návštěvy podobných iniciativ v ČR nebo zahraničí

- rok 2019: příprava projektu ve spolupráci s MAS (Místní akční skupiny) na podporu lokální ekonomiky

- možno do budoucna: LETS (lokální měna); lokální zdravé bistro - pro členy spolku (sdílené obědy); zpravodaj (např. newsletter); prostor pro setkávání; farmářské lokální trhy; apod. (možno navrhnout)

Vše bude fungovat velmi podobně, jako to fungovalo doposud, tj. do začátku listopadu roku 2017. Tj. bude se využívat e-shop na portále www.zijemespolu.cz (většina sortimentu od lokálních dodavatelů zůstane zachována a navíc ceny se ještě výrazně sníží!!! - pro členy spolku budou ceny velkoobchodní, příp. pouze s 10-15% marží). Distribuce lokálních a bezobalových potravin bude probíhat co 14 dní v předem určený den (pravděpodobně úterý nebo středa). Výhodou spolkového e-shopu a členství ve spolku je zejména pestřejší nabídka, jelikož jako "volné společenství lidí" můžeme objednávat samozřejmě od každého, kdo sice má IČ, ale nemá zvláštní povolení k prodeji vyráběných potravin či dalších věcí, takže zřejmě bude nabídka na e-shopu ještě pestřejší.

K dispozici bude pak také FB stránka, kde poté můžeme volně směňovat či prodávat si věci mezi sebou, aniž byste museli mít jakékoliv IČ.

Co se týče distribuce, ta bude probíhat zatím v prostorách pivovaru Kanec v Žamberku (dole ve dvoře v našem stávajícím sídle). Stávající výdejní místa po celých Orlických horách (bylo jich 21) mohou být zachována, jestliže projeví zájem a jestliže se jim vyplatí jezdit do Žamberku (či přispět na dopravu - v tom případě zaveze zboží někdo ze spolku). Ideální je, když se domluví lidé v blízkosti daného výdejního místa a jeden z nich jednou za 14 dní pojede do Žamberku pro objednávky a náklady na dopravu si lidé mezi sebou rozdělí. Nákupy však mohou probíhat i mimo výdejní místa pomocí tzv. síťování. Určitě se nebojte, pokud máte pocit, že Žamberk je pro Vás daleko - ozvěte se, pokud máte zájem stát se členem spolku, a vězte, že určitě to nějak uděláme  [;-)]

Tři varianty členství: 

1) 1500 Kč členský vklad na rok, nákup s 0% marží (ale nutno odpracovat alespoň cca 2-4 hodiny týdně pro spolek - hledáme ještě 1-2 lidi, kteří by nám takto za výhodu 0% marže pomáhali - hlaste se  :-)  ).

2) 1500 Kč členský vklad na rok, nákup s 10% marží (ideální pro ty, kdo budou nakupovat alespoň 1 x 14 dní cca za 500 Kč - to se již vyplatí!)

3) 500 Kč členský vklad na rok, nákup s 15% marží (ideálně pro ty, kdo vědí, že budou nakupovat méně nebo pouze občas)

A nebojte se, peníze z členství a z marží budou použity na: vyplacení mezd cca 80-100 Kč/hodina (každý, kdo něco odpracuje pro spolek); zaplacení dopravy k dodavatelům, příp. konečným zákazníkům 1 krát za 14 dní, zaplacení účetní a další případné výdaje. Účetnictví spolku bude pro všechny členy samozřejmě transparentní. Členský poplatek budeme vybírat vždy na 1 rok a to až poté, co spolek oficiálně vznikne  :-)

 

Kdo by se chtěl k nám v jedné z variant přidat, nechť napíše varinatu, jméno a bydliště na e-mail elapela@post.cz (ideálně do 6.3. 2018, ale klidně i průběžně během tohoto roku) :-) 

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)