Rozhovor s orlickou bylinkářkou Soňou Mrštnou

Publikováno: 
15.2.2018
Rubrika: 

Všichni se už jistě těšíme na jaro. A s jarem přichází nejen slunce a teplo, ale také kvetoucí příroda a zejména všechny možné bylinky. A tak jsem oslovila k rozhovoru milou a usměvavou bylinkářku Soňu Mrštnou ue Slatiny nad Zdobnicí, aby nás tak trošičku jarně a bylinkově navnadila :-) 

Soničko. Když někdy tak trošku zpovzdálí Facebooku a letmých osobních setkání pozoruji Tvůj život, zdá se mi jako pohádka. Jak to děláš, že se neustále usmíváš? Nepoužíváš náhodou nějakou čarovnou bylinku?

No to máš tak - taky mi stále není do zpěvu, ale usměv nic nestojí a nevěřila bys, co s lidmi udělá. Jasně, že má každý den blbec, ale myslím si, že kdyby se lidé víc smáli, bylo by nám na tom světě hned líp.  Já jsem optimista, snažím se vždy na všem vidět spíš ty lepší věci. Jsem ještě ze staré školy - pozdrav a poděkování je pro mě samozřejmostí. Bohužel se v dnešní době už moc slušnost nenosí. No ale přeci se kvůli tomu nepřestanu smát a věřit v dobré věci. Je to taky tím, že mám toho nejlepšího muže na světě, který za mnou vždycky stojí, se vším mi pomůže, můžu se na něj za všech okolností spolehnout a když si, díky mé dobrosrdečné povaze, natluču mou dušičku (což se mi stává dost často), tak vím, že jeho rameno je připravené. A můj syn je naše sluníčko, moc ho milujeme! Jsme šťastná rodina a modlím se, aby to tak zůstalo. Možná se opravdu s nimi cítím jako v pohádce. Oba mi moc pomáhají i v tom, co dělám. Samozřejmě pomáhají mi i moji rodiče, takže jsme vlastně taková rodinná firma :-) 

Co pro Tebe představují bylinky? A jak jsi k nim vlastně našla cestu?

Bylinky, to je neskutečné množství inspirace, vůní a barev. Před léty jsem byla v projektu EU, kde jsme mimo jiné také založili komunitní zahradu. Přiznám se bez mučení, že pletí mi rozhodně nepřinášelo uspokojení. Ale když se nám začal rozrůstat bylinkový svah, tak tam jsem se našla. Začaly jsme ještě s dalšími kamarádkami vyrábět mastičky, bonbóny, tinktury, čaje... Také jsme měly stánek na farmářských trzích a výrobky šly na odbyt. A co víc, lidé se začali vracet! Když potom projekt skončil, vůbec by mě nenapadlo, že v tom budu pokračovat v tak velké míře i nadále. S kamarádkami jsme si založily další zahradu, kde pěstujeme spoustu bylinek, ale také méně známou zeleninu. No a já dál vařila a tvořila. Naučila jsem se vařit mýdla, vyrábět koupelové sole a další bylinkové produkty. Poptávka byla stále větší a větší. Dodnes si pamatuji první nabídku na trhy, první stánek, první výrobky... Etikety jsem si tiskla doma, a přilepovala izolepou :-) Teď mi vše už tiskne tiskárna, ale vystřihování mi zůstalo, takže to u nás někdy vypadá jako ve stříhacím kroužku :-)

Jaká je Tvoje oblíbená bylinka? A jaký máš nejoblíbenější nebo nejprodávanější produkt, který bys všem určitě doporučila.

Bylinky miluji snad všechny, každá má svoje kouzlo. Levandule krásně voní, měsíček mi připomíná slunce, brutnák mě okouzlil svou krásou, meduňka pro mě znamená klid a máta mojito. Určitě stojí za ochutnání moje cuketová hořčice, na zimní večery doporučuji punč z arónie a taky moje speciálně pečené marmelády z jahod a meruněk s mátou nebo tymiánem - to je neskutečně božská chuť... No samozřejmě jsou ihned vyprodané :-) Je těžké doporučit jen něco, protože je doufám výborné všechno, co dělám. Kdyby ne, nedělala bych to. Za každým výrobkem si stojím, nic nešidím. Na každém mém výrobku je napsáno "vyrobeno s láskou" a věř mi, že je to tak :-) Do každé skleničky dávám kousek sebe, své energie a lásky...

Můžeme se u Tebe také naučit, jak si vyrábět vlastní bylinkové preparáty?

Určitě. A učím to moc ráda. Každé léto pořádám několik workshopů, kde vyrábíme mimo jiné třeba sirup, krém, pleťovou vodu, domácí čistič... Navíc mají lidé možnost ochutnat mé výrobky a samozřejmostí je rovněž doma pečená levandulová bábovka. Pokaždé jsou hodně oblíbené odpolední svačinky, kdy podáváme "jedlé květy". Sice po každém workshopu si myslím, že je to můj poslední, ale vždy vymyslím nové a nové věci, které chci ukázat a naučit ostatní. Bylinkové kouzlení je vždycky úžasné, potkávám spoustu skvělých lidiček a někteří se mi vracejí, z toho mám taky moc velkou radost :-) 

Nemohu se nedotknout Tvé fenomenální cuketové hořčice. To je Tvůj vlastní recept? Předpokládám, že jí musíš vyrábět tuny, abys vůbec uspokojila poptávku?

Děkuji za pochvalu :-) Je pravda, že je to asi opravdu můj nejprodávanější výrobek. Recept je můj vlastní, tak jako všechno, co dělám. Hodně se inspiruji všude, kde se dá, a pak k tomu přidám něco "svého", kousek mě. Hořčice vařím opravdu hodně a málokdy mi vydrží i na jarní trhy :-)

Soničko, kde Tě můžeme on-line nebo i osobně zastihnout?

Online mne můžete zastihnout na mé FB stránce. No a většinou pak na poště u nás ve Slatině, kde pracuji :-)

Soni, máš ještě něco na srdci? Nějaké slovo na závěr?

Na závěr bych chtěla poradit em, že nikdy není pozdě vyzkoušet sílu a krásu bylinek, že není třeba se něčeho bát. Bylinky jsou úžasná věc, která vám výborně ochutí jídla, provoní byt, pomůže s úklidem a v neposlední řadě nám pomůžou vyléčit různé neduhy. Teď v období chřipek bych vám ráda poradila výborný sirup na kašel, který zabírá všem. Budete potřebovat hrnek vody, hrnek cukru a hrstku tymiánu. Vše smícháte a necháte povařit, dokud se nerozpustí cukr. Necháte odstát den nebo klidně dva a poté přecedíte. Sirup se podává ráno a večer. Velkou výhodou je, že je moc dobrý na chuť, takže bude určitě chutnat i dětem :-) 

 

Moc děkujeme Soně Mrštné za rozhovor a bylinkám zdar! :-) 

 
 
 
Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (6 x hlasováno)