Sousedské slavnosti aneb Zažít město jinak...

Publikováno: 
25.6.2018
Rubrika: 

Také vás láká myšlenka, že své město nebo čtvrť, kde téměř nikoho neznáte, kde na ulici míjíte s neznámými lidmi, zažijete "tak trochu jinak"?  Kdy v dřívě anonymní čtvrti nebo městě si sousedé a kolemjdoucí mohou například na ulici dopřát kávu či domácí štrůdl, posedět a pohovořit s přáteli, zahrát šachy, shlédnout místní divadlo a spoustu dalšího? Sen se může stát realitou a do díky iniciativě "Zažít město jinak"...

"Sousedské slavnosti" Zažít město jinak se konají každoročně vždy třetí víkend v září už od roku 2006. jejich cílem je sblížit sousedy a oživit veřejný prostor našich měst. V Česku zcela výjimečná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Právě oni stojí za programem i produkcí „své“ slavnosti. Zaparkovaná auta tak nahradí koncerty, divadla, dílny, hry pro děti nebo recepty místních obyvatel. V roce 2017 se slavnosti konaly už na zhruba 90 místech zejména v Praze a také v dalších českých městech.

Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím. Konají se zejména proto, aby obyvatelé měst vystoupili ze stereotypu vnímání veřejného prostoru a uvědomili si jeho hodnotu. Na slavnostech dostanou hlavní prostor místní obyvatelé, jejich nápady, um, dílny, hry, ale také místní podniky a organizace, kapely, divadelní soubory atd. Na ZMJ můžete tak poznat spousty zajímavých lidí ze svého okolí, naučit se od nich to, co umí, navázat či prohloubit místní spolupráci, poukázat na výhody zklidněných lokalit či místní kauzy nebo kultivovat vztahy mezi zájmovými skupinami (samosprávami, podnikateli a obyvateli).

Sousedské slavnosti ZJM organizuje a koordinuje Auto*Mat, z. s., který od roku 2003 prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě, podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Ale jelikož by sám tak velkou akci dozajista nezvádl, na pomoc mu můžete přijít i právě Vy a zorganizovat spolu s desítkami dalších lidí a místních organizátorů po celé České republice další slavnost třeba právě ve Vašem městě! Více informací naleznete zde

Jestliže jste stále na pochybách, tak nebuďte. V tomto krásném článku si můžete přečíst, jak se to loni povedlo v Třeboni, i přestože počáteční pochyby byly značné: "„To nepůjde…nikdo nic dělat nebude…nikdo se dnes s nikým nebaví, nespolupracuje… nikdo nic nedělá nezištně…to nikdo nepodpoří…  ve všem je jen politika…“. Nejbližší slavností ZJM je zatím ta v Hradci Králové, přidá se příští rok i nějaké město od nás z Orlických hor či podhůří? ;-) 

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (3 x hlasováno)