Z domácí orlickohorské dílničky, pro Vaše dětičky

Publikováno: 
1.5.2017
Rubrika: 

Za paní Lucií, která pod značkou HrciPrci vyrábí nádherné a originální šité výrobky nejen pro děti, se vydávám až do skutečných Orlických hor, do jedné malé útulné chaloupky na místě, kde lišky jistě dávají dobrou noc. Sama mám děti, a tak asi tušíte, že ručně šitým výrobkům pro děti prostě nešlo odolat, zvlášť když se tomu přichomýtly ještě ručně vyráběné a šité barefoot botky :-)

Lucie, jak Vás celý ten koncept vůbec napadl? Předpokládám, že vyučená švadlena zřejmě nejste?

Ne, to máte pravdu, nejsem. Jsem vystudovaná speciální pedagožka. A jak už to tak někdy bývá, tak všechny mé záměry do budoucna totálně obrátila naruby mateřská dovolená. Jelikož na trhu nebylo to, co jsem si pro své děti představovala, pustila jsem se do šití. A jako prvním, testovacím kouskem, se stala nepropustná přebalovací podložka.

Aha. A šít jste tehdy už uměla?

Ne, právě že neuměla. Ale zachránila mě moje zlatá tchýně, která vytáhla svůj šicí stroj a naučila mě do něj navléct alespoň nit J No a pak už jen stačilo, aby mi manžel k Vánocům splnil mé přání - koupil nový šicí stroj, a začala jsem si šít přebalovací podložky pro radost. Jenže u toho to bohužel (bohudík) nezůstalo. Podložky se začaly líbit kamarádkám, známým a širšímu okolí a já zjistila, že mě to šití zároveň i baví, tak jsem je šila pro všechny. No a nyní? Přebalovací podložky šiji stále, ale když se podívám na své první kusy, tak si říkám, že přece jen jsem za ten čas udělala nějaký pokrok (smích) :-)

Proč zrovna přebalovací podložky?

Protože to bylo ještě v době, tuším rok 2010, kdy žádné pěkné látkové (ne jednorázové) podložky nebyly moc k mání. Vlastně jsem tehdy byla docela revoluční, protože přebalovací podložky tady nikdo pořádně nešil a pokud ano, tak se to ke mně nedostalo. A vlastně ani ještě nekupoval - látkové plenkování bylo zkrátka také v plenkách oproti dnešní době. 

A měly úspěch i jinde, než ve Vašem okolí?

No jéje, byl to doslova hit! Ale netrvalo dlouho a mého nápadu se chopily další švadlenky a najednou bylo látkových přebalovacích podložek přehršel. Takže jsem si řekla, že pokud chci v šití pokračovat, asi budu muset vymyslet něco nového. Ale s tím já problémy nemívám, nápady ke mně většinou přicházejí sami od sebe. Takže jsem nabídku poté rozšířila o obaly na zdravotní průkazy pro děti (se jménem), flanelové pleny, novorozenecké kalhotky na široké balení, nepropustné deky, kapsáře a mantinely do postýlek, povlečení, nepropustné návleky na boty do kočárku, hračky, kosmetické taštičky, oblečení a další doplňky. Největším hitem byly obaly na zdravotní (očkovací) průkazy dětí s vlastním jménem dítěte a informacemi o narození...

A jak to dopadlo? Co konkurence?

No, ano. Konkurence je veliká, protože pokud někdo vidí perfektní nápad v začátcích, neváhá se jej chytit a začne to šít také stejně nebo podobně. Ale tak to prostě bývá a já s tím nic neudělám. Ale jsem, jak jsem říkala, hlava plná nápadů, takže jsem si zase našla svou novou lásku  - nosítka pro větší děti na tzv. poponášení (Onbuhima). No a hádejte jak to zase dopadlo. Ano, už to nemusím ani zmiňovat. Takže jsem zase začala vymýšlet, co vyrábět, co na trhu ještě není zvykem…

A co je Vaším největším hitem nyní?

Boty. A kvůli botám už není příliš času na nic jiného. 

Jak jste se k šití bot vlastně dostala? Jak Vás napadlo začít šít barefoot boty?

Vzhledem k tomu, že moje atypická noha nenašla ve světě obouvání svůj dokonalý model, musela jsem se o něj postarat sama. Cesta byla velmi dlouhá a časově i finančně náročná. Ušila jsem mnoho zkušebních botek pro sebe i své děti. Zkoušela jsem střihy, materiály, měnila stroje za výkonnější až jsem se dostala k dnešnímu dni. Tento vývoj byl nutný k tomu, abych se naučila, jak ušít botku na míru. Ale pozor, nejsem švadlenka ani ševcová, takže každý kousek je opravdu originální a každá botka mě posouvá o krok dále. Velmi mě naplňuje tato tvůrčí činnost, mám ráda, když si zákazníci botky navrhnou. Baví mě plnit jejich představy a pohrávat si s jejich přáními.

Máte nějaké obuvnické vzdělání?

Ne, vůbec žádné. Dokonce jsem dosud neabsolvovala žádný obuvnický kurz. Ale těch hodin, které jsem strávila nad studováním, je mnoho. Nabyla jsem mnoho teoretických znalostí a snažila jsem se je obrátit v dovednosti. Ale botky jsem se naučila šít pokusem a omylem (smích). 

Šijete také botky pro vegany nebo lidi, kteří nechtějí nosit na sobě kůži?

Dneska už z kapacitních důvodů bohužel ne. Ale kdysi jsem pro tyto lidi šila třeba ze softshellu, rifloviny, bavlny, koženky apod. 

Jak to vlastně probíhá, když si budu chtít u Vás objednat botky? Dokážete mi je ušít i na přání?

Samozřejmě, šiji většinou na přání. Vy mi zkrátka sdělíte Vaši co nejpřesnější představu, obkreslíte a změříte si dle instrukcí nohu a pošlete mi ji naskenovanou do e-mailu. Hodně komunikuji se zákazníky telefonicky, je to i pro mě příjemnější a časově méně náročné.  A fantazii - té se meze u mě skutečně nekladou (smích). 

Co Vás na šití bot baví nejvíce?

Nejvíce mě baví to, že dělám, co mě baví. A dělám to tehdy, když mě zrovna nepotřebují moje děti, psi, manžel… Dělám to s klidem a láskou a právě to mě na tom baví. To, že to takhle dokonale mohu mít. Takže pokud ráno vstanu špatnou nohou z postele, prostě nešiji. To už totiž znám, pokud do té boty nevšiji ten můj klid a pohodu, není to ono. A pokud se ptáte na konkrétní činnost v celkovém tvoření bot, kdy jsem natěšená a je ve mně takový ten adrenalinový pocit, tak je to právě samotné šití těch bot. To je ta největší akce po tvorbě nákresů, šablon, stříhání kůží, lepení podrážek… Je to chvíle napětí, kdy vím, že každý milimetr hraje roli - pokud to ušiji křivě, bota ztrácí na kráse. Po ušití se vyloupne najednou v celé své dokonalé nedokonalosti a konečně vidím výsledný polotovar, který jsem tvořila mnoho hodin.

A vůbec, jste velkou inspirátorkou ostatních. Ale kde se inspirujete vy sama jak v šití bot, tak v šití ostatního?

Hm, to je otázka… Moje mysl je prostě otevřená všemu, co by ji mohlo zaujmout. Nápady chodí spolehlivě vždy, když o to požádám. Při tvoření hodně jednám intuitivně, a i toto přispívá k jisté originalitě výrobků. 

Jaké máte plány do budoucna? Chcete se nějak rozšiřovat nebo už máte alespoň nějaké nové nápady?

Nápady mám stále a není jich málo. Málo je času, který jim mohu věnovat. Vzhledem k tomu, že neřeším minulost ani budoucnost, je vše naplánováno v mém přítomném okamžiku (smích).

Chtěla byste ještě něco na závěr dodat?

Chtěla bych ocenit neskutečným vděkem všechny mé zákazníky, kteří mi dávají možnost se vyvíjet a zdokonalovat. Děkuji za to, že jsou vstřícní a milí na mě, když botka není dokonalá. Vážím si každé pochvaly a raduji se z jejich nadšení. To vše mě nabíjí k další činnosti a kreativitě. Děkuji...

 

Děkuji mockrát za rozhovor a přeji Vám, ať máte mnoho spokojených zákazníků a spoustu skvělých nápadů! :-)

 

KDE KOUPÍM?

Jestliže máte zájem si od Lucie cokoliv zakoupit nebo si nechat ušít botky, můžete jak přes její vlastní e-shop, tak přes náš e-shop zde.

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)