Za apiterapií a tajemstvím včel do Kunvaldu

Publikováno: 
18.8.2017
Rubrika: 

Není to tak dávno, co jsme psali o včelařích z Kameničné nedaleko Žamberka. A protože téma včel a včelích produktů je v podstatě nevyčepatelné a neustále málo probádané a zajímavé, tentokrát se posuneme o něco malinko severovýchodněji  - do obce Kunvald, kde včelaří a včelami také léčí Monika Jindrová (koordinátorka terapeutické sekce České apiterapeutické společnosti) a Alexej Bezrukov.

Moniko, co je to vůbec apiterapie?

Apiterapie je léčba včelami a včelími produkty. 

Jak jste se ke včelkám a apiterapii vůbec dostali?

Když jsme se rozhodli změnit náš městský život, tak založení včelařství bylo jasnou volbou. Včelaření bylo naše hobby, kterou jsme si já i můj muž přinesli z našich rodin. Můj muž pochází z Ukrajiny a pořád jsme s touto zemí spojení, tak k nám shodou okolností přišel pod ruce článek o apidomku (terapeutický včelín). Začali jsme pátrat po literatuře a vzdělávat se o včelích produktech a včelách samotných. Sami jsme začali včelí produkty využívat a testovat na sobě i rodině v péči o zdraví.  A protože včelařství je v ČR spoustu, tak jsme chtěli našemu záměru dát nějakou přidanou hodnotu - apiterapii.

Co Vás na tom všem nejvíce baví?

Rozličnost práce a péče o lidské zdraví v čisté přírodě Orlických hor. Velmi si vážím společného zaměstnání s mým partnerem. Dokážeme se doplňovat a podporovat směrem k cíli. Člověk musí mít jako živnostník jistou dávku osobní zodpovědnosti, iniciativy a pružnosti. Toto vše jsme společně našli, každý máme jiné vlastnosti a předpoklady, tudíž dokážeme společně mnohé. To je to, co mne na této práci baví, společný partnersko-pracovní cíl. Součástí našeho záměru jsou i naše dvě malé dcerky, které žijí přirozeně v celém procesu včelaření. 

To zní téměř pohádově. A nyní zpátky do reality - jak trávíte běžný den v "práci"?

Velmi různorodě. Dny se liší tím, o jaké roční období se  jedná. V zimě se připravujeme na sezónu. Vyrábíme dřevěné úly, nástavky, rámečky a to v počtu stovek a tisíců. Na jaře prohlížíme včelstva, čistíme dna, organizujeme rámky v úlu, sledujeme množství zásob, zdraví a sílu včelstev. Jaro a léto je hlavní sezónou včelaře - rozšiřujeme včelstva o rámky a nástavky, tvoříme oddělky, množíme matky. Sledujeme množství zásob - medu a pylu, plodu i včel. Se včelstvy kočujeme i k nektarodárným plodinám. Většinou v tomto období dvakrát vytáčíme med. Po druhém vytáčení včely zakrmujeme, kontrolujeme a ukládáme k "zimnímu spánku". Na podzim vyrábíme různé včelí produkty z medu, vosku, pylu, propolisu, mateří kašičky, trubčího homogenátu i samotných včel. Během letní sezony máme pro veřejnost otevřený apidomek - speciální včelín, kde lidé mohou přijímat vlivy včelstev na lidské zdraví bez hrozby žihadla. Ale chodí k nám po celý rok klienti pro včelí žihadlo záměrně například při bolestech zad, zánětech kloubů apod.  

Moniko, povězte - proč využívat právě apiterapii, v čem má tak unikátní výsledky? Zaznamenala jste nějaké výsledky na sobě, rodině či klientech?

Apiterapie je čistě naturální, tak jak ji příroda vymyslela. Má velmi široký záběr a minimum nežádoucích účinků. Pokud bych ve zkratce měla o všech produktech hovořit, tak vliv medu asi rozvíjet nemusím, možná malé povědomí máme o využití medu při léčbě různých ran (odřenin, spálenin, proleženin). Vosk se využívá do krémů, obkladů a různých terapeutických svící. Pyl, který včely zpracují do plástů, tzv. pergu užíváme při zlepšení imunity, podporuje hojivé procesy zejména po operacích a úrazech. Propolis je známé přírodní antibiotikum, na které nevzniká rezistence. Mateří kašička je vhodná pro ženy pro úpravu menstruace, ženské potíže, plodnosti a klimakteria. Trubčí homogenát je určen pro muže na podporu potence, plodnosti a při terapii prostatických obtíží. Včelí jed má výborný vliv na artritidu, jiné záněty kloubů, bolesti zad a křečové žíly. Samotné včely vyzařují elektromagnetické pole, infračervené záření, biopole a úlový vzduch plný fytohormonů, éterických látek, propolisu i medu. Upravují vysoký krevní tlak, arytmie, využívají se u migrén, po pooperačních stavech, únavových syndromech, uklidňují autistické děti a další. Skvělé výsledky vykazují studie u lidí s astmatem a alergiemi.

V čem se lišíte od ostatních včelařů, proč nakupovat právě u Vás?

Snažíme se vše vyrábět v souladu s přírodou bez jakýchkoliv přidaných umělých přísad bez důrazu na kvantitu, ale kvalitu.  

A co si může u Vás člověk zažít (a kde) a zakoupit?

Kromě klasických medů můžeme nabídnout medicinání medy - s propolisem, mateří kašičkou, trubčím homogenátem a pergou. Vyrábíme ušní svíce a voskové obklady i propolisovou tinkturu a speciální pálenku s výluhem vosku, medu, pylu a propolisu. Nabízíme pobyty v apidomku a medové detoxikační masáže. A to vše v malém rodinném včelařství v Kunvaldě.  

 

Pokud Vás zajímá více, doporučujeme:

1) http://pardubice.idnes.cz/apidomek-vcelnice-kunvald-leceni-vcelami-ffw-/...

2) https://www.facebook.com/Medem-ku-zdrav%C3%AD-1664488350461656/

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)