Za opravdovou jógou do ašrámu v Dolní Čermné

Publikováno: 
23.5.2017
Rubrika: 

"Už nemusíte hledat v Indii nebo snít o yoga ašrámu s tradiční disciplínou. V Dolní Čermné takový je." Tak takhle nás vítají úvodní slova na webové stránce ašrámu v Dolní Čermné, který před více než šesti lety založil svitavský rodák Yogi Sat Náth (obč. jménem Roman Pavliš). Již sedmým rokem se pilně snaží o to, aby se čermenský ašrám otevřel jako místo pro všechny upřímně hledající lidi - otevřené duše toužící po vlastní zkušenosti...

Když se řekne jóga nebo jogín, většině z nás se vybaví jedno z mnoha tradičních tělesných cvičení. O józe víme u nás v České republice popravdě stále ještě velmi málo. Dokážeme si možná představit či zacvičit pár sestav neboli asán, ale dále naše znalosti povětšinou nesahají. Zkrátka a dobře - není jóga jako jóga. Ve své původní formě je to pragmatický systém mistrovství těla a mysli vedoucí k meditaci. Nauku si však postupně přivlastnili různé teologické a filosofické směry a dodnes ji zneužívají. Co je však ještě horší - jógu se dnes, v našem moderním světě, snaží zabarvit či přikrášlit také různé současné trendy konzumního života.  Používají ji bez většího přemýšlení k nejrůznějším záměrům a naivní idealisté a sebestřední šarlatáni jí míchají do svých abstraktních koktejlů. Skutečná jóga ovšem stále přežívá v srdcích těch, kterým byla předána ve své nezkorumpované formě a kteří svůj život zasvěcují tajemství těla a mysli i službě společnosti.

Přiznám se zcela bez okolků, že i já jsem před zhruba rokem propadla józe a dlouhé měsíce jsem se těšila na každodenní ranní rituál tělěsného cvičení. Teprve později jsem pochopila, že cvičení je pouze jedním z kroků k tomu, jak docílit šťastného a naplněného života - duše je s tělem totiž velmi úzce propojena. Když jsem vstoupila před časem na půdu ašrámu, zavála na mne velmi příjemná, až téměř domácká atmosféra místa, které nepotřebuje do světa křičet své jméno, které však přesto slouží mnoha jedincům i skupinám lidí k tomu, aby zde našli to, co se jim dosud ještě nepodařilo nalézt - většinou sami sebe. 

Místem mne provedl a výtečný čaj mi přichystal Sákši Babů, který se o ašrám dnem i nocí poctivě stará, jelikož jeho zakladatel, výše zmiňovaný Yogi Sat Náth, není povětšinu roku v republice, nýbrž v Indii. Sákši Babů žije a studuje jógu od roku 2009 a od roku 2014 vede v ašrámu v Dolní Čermné víkendové semináře a učí individuální detoxikační a terapeutické programy. Od roku 2015 pak také všechny kurzy jógy, které v ašrámu probíhají. Aby toho nebylo málo, tak je také kapelníkem skupiny Dakarai a učí africké bubnování a hru na australské domorodé didgeridoo. Od dubna 2015 je součástí jógové komunity v ašrámu také jedna žena - Svatantrí Sundarí. 

Abyste si však stejně jako původně já nemysleli, že ašrám je od celku světa naprosto odstřižen, tak je nutno napsat, že nabízí spoustu individuálních, párových i skupinových programů a akcí stejně jako možnost dlouhodobého pobytu pro zájemce o učení se tradiční józe. Ale zažít si tu můžete také hodiny bubnování, různé detoxikační a léčebné pobyty a rovněž firemní a jiné teambuildingy. Ašrám v Dolní Čermné je otevřen všem a každý si tu najde to své...

Zajímavé je ovšem také to, že v ašrámu se nejen medituje, ale i pracuje. Mají tady políčko a jabloňový sad a pěstují spousty zeleniny a ovoce v čisté kvalitě. Jste srdečně vítáni se přijet podívat nebo si vybrat malou či velkou bedýnku sezóních zdravých dobrot. A nově si zde můžete nechat umlít také mouku. 

A na co se můžete v ašrámu těšit v nejbližších týdnech či měsících?

  • 5.-7.5., 2.-4.6., 30.6.-2.7., 4.-6.8. 2017: Každý první víkend v měsíci: Praktický víkend pro pokročilejší, inspiruj se ostatními. Prohlub svoji zkušenost.
  • 9.-11.6., 7.-9.7., 11.-13.8. 2017: Systém řízených relaxací a meditačních technik. Meditace. Buď ovládáš mysl Ty, nebo ona tebe! Nezůstávej u gymnastiky. Toto Ti otevře skutečnou yogu.
  • 19.-21.5., 16.-18.6., 14.-16.7., 18.-20.8. 2017: Každý třetí víkend v měsíci. Seznámení s yogou pro začátečníky. Dej si šanci na změnu. Nečekej, až Tě život donutí.
  • 23.-25.6. 2017: Terapie nemocí těla a mysli yogovými technikami. Změna je založená na správně nasměrovaném úsilí. Nemoc je disharmonie, zdraví je přirozený stav. Být nemocný, tlustý nebo škaredý není normální.
  • 28.-30.7. 2017: Tantra, obrácení toku sexuality, harmonizace polarity pohlaví, milování bez ejakulace, mnohočetný orgasmus, problémy s předčasnou ejakulací, orgasmická necitlivost. Praxe pro jednotlivce i páry. Žádná intimita, jen teorie a oblečená praxe.
  • 25.-27.8. 2017: Tajemství dechu, energie a relaxačních technik. Krok za krokem k ovládnutí nervové soustavy. Postupuj podle tradičního sytému. Je na čase zcitlivět a uvolnit se. Získáš vitalitu a zdraví.
  • Relaxační pobyty v ašrámu v Dolní Čermné: http://www.yogashrama.cz/?q=node/48982
  • Intenzivní pobyty v ašrámu v Dolní Čermné: http://www.yogashrama.cz/?q=node/48983
  • Více viz: http://www.yogashrama.cz/

Tak co, už jste si vybrali místo, kde budete o prázdninách relaxovat (či meditovat), případně se něco nového naučíte či dokonce změníte od základu svůj život? Já ano :-)

 

Autor: 
E-liska
Hodnocení: 
Průměr: 5 (2 x hlasováno)