Baťův kanál - historická cesta i vodní ráj

Publikováno: 
16.8.2019
Rubrika: 

Aktivní dovolená, nebo celodenní výlet u vody? Záleží na vás jak si chvíle na Baťově kanále naplánujete. Kolo, brusle, koloběžka, adrenalinový park, loď, hausbot, kanoe, procházky, jídlo, víno. Možností, jak na Baťově kanále trávit čas, je mnoho. 

Baťův kanál je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1934 – 1938 v délce 52 km. Dříve spojovala Otrokovice s Rohatcem, dnes se sem jezdí za krásnou přírodou a na rodinné výlety. Celá vodní cesta je opravena a zprovozněno je zde 13 plavebních komor. Dnes mohou turisté využívat 8 přístavů a 16 přístavišť.


Foto: Baťův kanál, www.batacanal.cz

 

Z historie Baťova kanálu

Baťův kanál byl vybudován jako první část splavnění Moravy a jejího napojení na Dunaj. V minulosti sloužil především k přepravě lignitu z Ratíškovických dolů (které vlastnila firma Baťa), do otrokovické elektrárny. Pokusy o splavnění řeky Moravy se datují už od poloviny 17. století, kdy se začalo mluvit o jejím propojení s řekou Ondrou. Finanční potíže ale tomuto pokusu zcela zamezily - stejně tak jako všem dalším pokusům v následujících 150 letech. Čekalo se tak skutečně dlouho, než byl kanál vybudován.

 

Plavení po Baťově kanálu

Baťův kanál mezi Otrokovicemi a Sudoměřicemi je využívám pro lodní přepravu. Jeho splavná délka je přibližně 60 km, šířka 12 m a hloubka 1,5 m. Rozdíl výšek na této vodní cestě vyrovnává 13 zdymadel – plavebních komor. Hladinu udržuje 13 jezů. Na této vodní cestě je postaveno na 50 mostů. Splavování jezů je zde přísně zakázáno. Za to na kanálových úsecích je povolena maximální rychlost 8 km/hod. Z přístavů běžně vyjíždějí vyhlídkové lodě po jednotlivých trasách, na kterých si užijete krásný výhled.

 

Ráj i pro cyklisty

Podél Baťova kanálu vede cyklostezka dlouhá více jak 80 km. Na tu navazují stezky a trasy v okolí včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku podél Baťova kanálu si oblíbí každý - většina vede po asfaltovém povrchu mimo dopravní komunikace. Vhodná je tak pro celou rodinu, včetně dětí.

Pokud rádi jezdíte na in-line bruslích, bude se vám tu jistě také líbit, jelikož cyklostezku lemuje nádherná příroda jižní Moravy. Výhodou je také úplně rovná trasa s přehledným terénem, který nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou. Můžete vyjet na kole na delší výlet a po cestě se nechat svézt výletní lodí.

Poznejte krásy jižní Moravy ze všech úhlů, se vším všudy.

Ahoj na Baťově kanále!

 

Více informací o Baťově kanále, cyklostezkách, plavbách, ubytování a dalším možném vyžití získáte na www.batacanal.cz.

 

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno