Blatnice pod svatým Antonínkem žije poutěmi, vínem i lidovými zvyky

Publikováno: 
21.8.2019
Rubrika: 

Když se řekne jižní Morava, většina lidí v tuzemsku si nejspíš představí příjemně vychlazené sklepy s chutným bílým nebo červeným vínem a vinohrady s hrozny, jež dozrávají v krajině zalité slunečními paprsky. Ano, přesně toto patří k charakteristickým symbolům zdejšího kraje. I když i on pochopitelně umí nabídnout návštěvníkům daleko více. Zůstaňme však u vína a pojďme se podívat do jedné z významných vinařských obcí jižní Moravy – do Blatnice pod svatým Antonínkem.

Blatnice pod svatým Antonínkem
Foto: www.obecblatnice.cz

 

K Blatnici neodmyslitelně patří vinohrady

Její historie sahá daleko, a to až do 11. století, kdy byla založena. Už tenkrát lidé zjistili, že se právě zde bude určitě dobře bydlet. Někdy okolo 13. století se v Blatnici začalo pěstovat víno. Podmínky k růstu mělo přímo ideální, keře vinné révy dávaly kvalitní plody a zruční vinaři z nich vyráběly chutný mok. A tak není divu, že se brzy blatnické víno stalo žádané u kupců až v daleké Praze nebo Vídni. A vlastně to tak zůstalo až do současnosti.

Dnes je Blatnice jedenáctou největší vinařskou oblastí v České republice, v níž se výrobou vín zabývají nejen drobní pěstitelé, ale také velké firmy. Zdejší vinařské tratě s poetickými názvy Kamenice, Stará hora, Antonínek, Floriánky, Ochránky, Rybníčky, Plachty nebo Střečkův kopec patří do Slovácké vinařské oblasti.

Díky dlouhé historii pěstování vína v Blatnici asi nikoho nepřekvapí, že některé vinné sklepy pocházejí až ze 16. nebo 17. století. Od 18. století vznikaly v Blatnici přízemní lisovny se sklepy, jež v současnosti tvoří památkovou zónu vesnické architektury v podobě sklepní uličky pod Starou horou, nazývanou Blatnické búdy. Je pro ně typická bílo-modrá kombinace barev fasády, tak jak tomu na Slovácku v případě starých vesnických staveb bývá.  

 

Stopy Jana Amose Komenské v Blatnici

Víte, že v Blatnici pod svatým Antonínkem ve viniční trati Plachty vlastnil vinohrad i Jan Ámos Komenský? Získal ho v roce 1604 od svého otce. Ostatně Komenský měl k tomuto kraji velmi blízko, protože se v nedaleké Nivnici v roce 1592 narodil.

I dnes se na proslulé trati Plachty stále víno pěstuje. Vedle odrůd Frankovka a Svatovavřinecké je to také francouzská odrůda Merlot, jíž se pod slováckým sluncem mimořádně daří. „Zázrak z Plachet“, jak se Merlotu z Blatnice přezdívá, získává prestižní ocenění a řadu příznivců z řad českých i zahraničních konzumentů.


 

Známkové víno z Blatnice pil možná i učitel národů

Blatnice pod svatým Antonínkem se může pyšnit i vlastní značkou bílého vína, kterou je Blatnický Roháč. Jedná se o cuvée, tedy víno smíchané z několika odrůd – z Rulandského bílého, Sylvánského zeleného a Ryzlinku rýnského. Jeho vyvážená chuť, v níž se snoubí zdejší mikroklima s pečlivou prací blatnických vinařů, vyniká jemnou kořenitostí a příjemnou kyselinkou, kterou ocení nejen znalci vín. Už v roce 1880 s ním kníže Jan II. z Lichtenštejna získal zlatou medaili na mezinárodní výstavě vín v Paříži.

 

Zajímavé blatnické akce pro návštěvníky

Pravidelně každým rokem se v srpnu koná večerní akce Blatnické búdy pod hvězdami, při níž je veřejnosti otevřeno na 30 vinných sklepů od pozdního odpoledne až do půlnoci. Návštěvníci mají tak možnost ochutnat vína od jednotlivých zdejších vinařů i nahlédnout do interiérů búd a vychutnat si atmosféru noční Blatnice. Vzhledem k vysoké návštěvnosti bývá lépe si lístek na tuto akci zajistit předem v předprodeji.

Podobnou akci je možné si v Blatnici okusit po celý den každoročně už v květnu jako Putování po blatnických búdách. Návštěvníci společně se vstupenkou získávají volnou degustaci vína ve všech otevřených búdách, mají možnost si poslechnout cimbálovou muziku, se podívat na ukázky lidových řemesel nebo do blatnického muzea.

 

Pouť u svatého Antonínka a krojované hody

I když Blatnice pod svatým Antonínkem žije hlavně vínem, tak umí nabídnout návštěvníků také svoji svébytnou kulturu. Známé a hojně navštěvované jsou především zdejší poutě. Jestli znáte dílo moravského malíře Joži Uprka, pak jeden z jeho obrazů s názvem Pouť u svatého Antonínka znázorňuje krojované účastníky poutě právě před kaplí sv. Antonína Paduánského zvaného Svatý Antonínek. Ten ostatně patří mezi nejvýznamnější blatnické pamětihodnosti. Pravidelně se zde konají poutě i v současnosti: v červnu první neděli po svátku sv. Antonína nebo na konci srpna děkovná pouť, jíž věřící děkují za úrodu. Menší poutě jsou pořádány při dalších příležitostech. Na svátek sv. Kateřina se poslední víkend před adventem konají krojované hody.

Za návštěvu však v Blatnici stojí také zdejší kostel sv. Ondřeje nebo socha sv. Františka Xaverského či sloup se sochou P. Marie Immaculaty.

K blatnickému koloritu patří také zdejší typické zdobení velikonočních vajec na černém podkladě či místní kroj. Prostě, kdo má rád víno, vesnickou architekturu či lidové zvyky, tak si v Blatnici pod svatým Antonínkem přijde na své.

 

Nejbližší akce
25. 8. 2019 proběhne Děkovná pouť
více info na www.obecblatnice.cz 

 

 

 

 

Autor: 
Jana Fojtíková
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)