Chystáte se do sauny? A víte, jaké jsou zásady správného saunování?

Publikováno: 
9.12.2019
Rubrika: 

Chcete přirozeně posílit svou imunitu, vyhnout se chřipkám i nachlazení a zbavit svůj organismus škodlivých látek? Zajděte si do sauny! Tento rituál vás natolik uchvátí, že se stanete jejími pravidelnými návštěvníky. Klid a pohodu, kterou zde prožijete, si prostě zamilujete. 

Žena v sauně
Foto: Pixabay.com

Jak často chodit do sauny?

Saunovat se samozřejmě můžete i častěji, ale pro blahodárný účinek na vaše zdraví postačí, když si do sauny zajdete alespoň jednou týdně. Je přitom dobré absolvovat pokaždé alespoň tři saunovací ceremoniály – tedy třikrát do sauny a následně pozvolna tělo ochladit.

Kdy se do sauny chodí?

Zde je naprosto na vás, jaký rituál si zvolíte. Ze začátku je určitě lepší chodit později odpoledne nebo navečer, abyste poté již byli v klidovém režimu a odpočívali. Tělo se bude mít možnost dostatečně regenerovat. Co se týče období v roce, sauny jsou buď otevřeny celoročně, nebo s krátkou letní přestávkou.

Pár zásad zdravého saunování

Máte v plánu uskutečnit svou první návštěvu sauny? Nezapomeňte na pár zásad, které byste měli dodržet.

  • Vydržte v sauně podle svých aktuálních možností. Ideální je 15 minut, ale ze začátku volte kratší intervaly.
  • Před vstupem do ochlazovacího bazénku se osprchujte. Smyjete tak nečistoty, kterých se vaše tělo právě zbavilo.
  • Do ochlazovacího bazénku vstupujte postupně. Rozhodně není dobré do něj skočit. Nikoho tím neoslníte, spíše naopak.

Kdy do sauny nechoďte

V případě, že za sebou máte nadměrně fyzicky či psychicky vyčerpávající den, se sauně rozhodně vyhněte. Stejně tak se nedoporučuje do sauny vstupovat, pokud momentálně trpíte respirační chorobou nebo virózou. Sauna se pro ženy nedoporučuje ani v době těhotenství a menstruace.

Na závěr uveďme, že účinky saunování na vašem životním standardu brzy poznáte. Nebudete náchylní k respiračním onemocněním, zlepší se vám pleť, prokrvení tkání i termoregulační mechanismy v těle. Vaše imunita bude posílena a zbavíte se toxických látek, které váš organismus doposud nedokázal vyloučit.

Tak hurá do sauny!

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)