Jižní Morava na filmovém plátně

Publikováno: 
4.10.2019
Rubrika: 

Jižní Moravě to před kamerou sluší. Známe místa, která si zahrála ve filmech. Vhodně zvolené exteriéry dokážou vnést do filmu tu správnou atmosféru. Ne nadarmo proto stojí jižní Morava v popředí hledáčku zájmu filmových štábů z tuzemska i zahraničí. Nachází se zde spousta zajímavých míst, která si již ve filmech zahrála.

Vesměs jde o exteriéry, které stojí za to, abyste je navštívili a viděli na vlastní oči. Třeba během nedělního rodinného výletu. Ať už s kamerou, nebo bez.

K filmařsky nejoblíbenějším patří především zámky Valtice a Lednice, pak líbivá oblast Podyjí s nezaměnitelným kouzlem bělostných skal a největší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice – Moravský kras.

filmový štáb
Foto: Pixabay.com

 

Valtice

Valtice jsou malým městem v Mikulovské vinařské podoblasti, jež najdete nedaleko Břeclavi a rakouských hranic. Jejich historické jádro je chráněné jako městská památková zóna. Zámek Valtice byl až do roku 1945 sídlem knížecího rodu Lichtenštejnů. A právě jeho si vybrali filmaři pro natáčení hned několika filmů. Poznali jste, že Valtice hrály třeba v televizní sérii o Marii Terezii (2017), v pohádkách Sněžný drak (2013) a O pokladech (2012)?

 

Lednice

Lednické panství získali už v roce 1249 Lichtenštejnové a panovali na něm téměř 700 let. V polovině 19. století zámek Lednice nechali přestavit v duchu anglické tudorovské gotiky jako své letní sídlo. Atraktivita zámku láká nejen početné návštěvníky, ale také filmové štáby. Na zámku Lednice se natáčely i pohádky Zázračný nos (2016) či Hodinářův učeň (2019).

Zámku Lednice jsme se více věnovali v článku Má zámek Lednice něco společného s ledničkou?

 

Lednicko-valtický areál

Najdete ho při hranicích s Rakouskem nedaleko Břeclavi. Jeho rozloha je téměř 284 km2 a už v roce 1996 byl zapsaný na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se totiž o nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě – tedy takovou, která vznikla přičiněním lidských rukou. I ona se stala kulisami pro filmové záběry. Mimo jiné se parkem v Lednicko-valtickém areálu procházela hraběnka Báthoryová z filmu Bathory (2008), maurský Minaret si zahrál v pohádce Šťastný smolař (2012) a natáčela se zde také pohádka O pokladech (2012).


Foto: Štastný smolař / © Česká televize / Viktor Walter

 

Milotice  

Zámek Milotice leží ve stejnojmenné obci v okrese Hodonín. Jeho zahradní architektura a zachované komplexy budov z něj činí významnou památku z období vrcholného baroka. Letos se stal místem natáčení filmu Poslední aristokratka (2019) podle knižní předlohy Evžena Bočka. Na zámku Milotice se natáčely i pohádky Za humny je drak (1982) nebo Nebojsa (1988).

 

O milotickém zámku a jeho tajemné atmosféře jsme vás informovali v článku Přízraky minulosti na milotickém zámku.

 

Skanzen Strážnice

Na ploše 16 ha se rozkládá skanzen ve Strážnici v okrese Hodonín, který návštěvníkům představuje na 60 zajímavých objektů lidové architektury od 18. století. Není divu, že si ho filmaři vybrali pro natáčení pohádek Za humny je drak (1992) či O statečném kováři (1983).

 

Mikulov

Město Mikulov na jižním okraji Pavlovských vrchů v okrese Břeclav je oblíbeným mezi filmaři pro své historické jádro i krásné okolí – s dominantou zámku na skále, vápencovým pahorkem se zříceninou Kozího hrádku, se Šibeničním vrchem či rybníkem Šibeník. Tyto exteriéry se objevují také v pohádkách Hodinářův učeň (2019), Zázračný nos (2016), v rodinném filmu Třetí skoba pro kocoura (1983) i v televizním seriálu Vinaři (2014).

 

Vranov nad Dyjí

O Vranově nad Dyjí se zmiňuje již Kosmas ve své kronice z 12. století. Zámek s barokní přestavbou v 17. a 18. století byl vybudovaný jako součást podyjské obranné soustavy jižní hranice. Nachází se v západní části Národního parku Podyjí a návštěvníkům nabízí prohlídku autentických barokních interiérů, které lze vidět také v pohádce Nesmrtelná teta (1993) nebo ve filmu Andělská tvář (2001).

 

Pálava a gotický hrad Děvičky

Když se řekne Pálava, někdo si vybaví stejnojmenné víno, jiný zase krajinu s bělostnými skalami. Obojí k ní neodmyslitelně patří. Chráněná krajinná oblast Pálava zahrnuje oblast Pavlovských vrchů, Milovického lesa a jde až ke státní hranici s Rakouskem. Kde jinde by se mohly točit filmy s vinařskou tématikou než zde? Záběry z Pálavy lze tedy vidět ve snímcích Bobule (2008) a 2Bobule (2009). Zřícenina gotického hradu Děvičky v Pavlovských vrších si zahrála v seriálu Vinaři (2014).


Foto: 2Bobule / Bioscop

 

Moravský kras

V Drahanské vrchovině v severní části Jihomoravského kraje se nachází Moravský kras s jeskynními systémy. Kdo by neznal nejznámější českou propast Macochu? Zdejší krajina zaujala i české filmaře, kteří zavítali do zdejšího prostředí, aby zde natočili záběry do kriminálního seriálu Labyrint (2015-2018), a to například bývalý větrný mlýn v obci Petrovice u Sloupu. Moravský kras se stal také dějištěm pohádky Sedmero krkavců (2015).

 

Brno a vila Tugendhat

I Brno, jakožto centrum jižní Moravy, si nesčetněkrát zahrálo nejen v televizi, ale také ve filmech. V Brně se například nachází místo četnické služebny ze seriálu Četnické humoresky (1997). Zajímavé pohledy nabízí známá funkcionalistická vila Tugendhat, která se také v některých filmových dílech objevila – v dramatu Skleněný pokoj (2019) nebo Hannibal-Zrození (2007).


Foto: Skleněný pokoj / Bioscop

 

Kde jinde na jižní Moravě se natáčelo?

Připomněli jsme si několik míst na jižní Moravě, která se stala dějištěm filmových záběrů českých i zahraničních filmových štábů. Vedle nich však zde existuje spousta dalších, která ve filmech také účinkovala:

  • oblast Blanska, Ochoz u Brna či hrad Boskovice, Alfa pasáž Brno: seriál Labyrint
  • hrad Buchlov: v pohádkách Zázračný nos, O statečném kováři
  • zámek Buchlovice: pohádky Čertova nevěsta a Zázračný nos
  • zřícenina hradu Cornštejn: pohádka Nebojsa
  • vodní nádrž Nové Mlýny: filmy Bobule a 2Bobule
  • město Rájec-Jestřebí: film Poslední aristokratka
  • zámek Uherčice: pohádka Hodinářův učeň 

 

 

Autor: 
Jana Fojtíková
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)