Jižní Morava? Zážitků nekonečno!

Publikováno: 
4.9.2019
Rubrika: 

Přijměte pozvání na jih Moravy, do kraje, kde jsou lidové zvyky stále běžnou součástí života. Navštivte tajemná místa spojená s velkomoravskou minulostí, nechte se zlákat luxusem šlechtických sídel a nahlédněte do života aristokracie. Nebo to vemte úplně za jiný konec - nazujte pohorky a vyrazte do přírodního ráje kolem řeky Dyje, na vinohrady obklopenou Pálavu nebo brouzdejte po rozlehlých lukách Bílých Karpat! Na co všechno se u nás můžete těšit?

 

Štatl a okolí

Štatl, to jest v brněnském hantecu označení pro město Brno. Jihomoravskou metropoli, kde zvoní poledne už v jedenáct hodin, byste rozhodně neměli vynechat. Milovníky historie potěší návštěva funkcionalistické vily Tugendhat, zapsané na seznamu UNESCO, nebo prohlídka Moravského zemského muzea. A když není historie zrovna váš koníček, vydejte se po stopách brněnských pivovarů nebo skočte na oběd do středověké krčmy na Náměstí Svobody, kde musíte ochutnat kormu – pivo s medovinou.

Brno
Foto: Pixabay.com 

Když vás městský šiml přestane bavit, nasedněte na šalinu (tramvaj) s konečnou zastávkou na Brněnské přehradě. Na plavání moc vhodná není, ale na lodi se po ní můžete projet vždycky. A když to bude ve vašich silách, naplánujte si návštěvu Brněnské přehrady v době konání Ignis Brunensis – festivalu ohňostrojů. Stojí to za to!

Máte-li rádi turistiku, od přehrady je to kousek na hrad Veveří, jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů u nás. Každoročně se tady koná řada zajímavých akcí. Kdo by nechtěl v prostorách středověkého hradu zažít hudební festival Moravské hrady nebo se naopak přenést do minulosti a oslavit na Veveří keltský svátek Lughnasad.

Když jsme u těch hradů, tak nezapomeňte navštívit filmovou hvězdu mezi památkami, hrad Pernštejn, kde se natáčelo více jak 50 filmů. A nezapomeňte zajet ani na skok do Itálie, na renesanční zámek do Bučovic.

 

Kam vyrazit s dětmi?

Vemte je za dinosaury do vyškovského DinoParku. Když budete chtít své ratolesti trochu víc unavit, jeďte do Permonia v Oslavanech. Najdete tady zábavní park, který imituje labyrinty důlních chodeb. Jde o největší nadzemní bludiště u nás.

Permomium
Foto: Permonium, zábavní park s příběhem

 

Trhněte si nohou v Moravském krasu!

Ne že bychom vás chtěli urazit! Jde o pozdrav rozšířený hlavně mezi koloběžkáři. Proč to zmiňujeme? Zkuste poznat Moravský kras trochu jinak, ze „sedla“ koloběžky! Vypůjčete si ji v Jedovnici a projeďte krasovou oblast křížem krážem!

A co takhle ještě k tomu netradiční prohlídka jeskyní? Staňte se na chvíli jeskyňáři, oblečte si speciální oblek, dejte na hlavu helmu s čelovkou a vyrazte do méně známých prostor Sloupsko-šošůvských jeskyní, Rudického propadání nebo Ostrovské propasti. Budete se brodit vodou, polezete po kolenou, po břiše, možná se neobejdete bez nějaké té modřiny, ale jako adrenalinový zážitek to určitě stojí za to!


Foto: propast Macocha / Moravský kras

 

Po stopách Lichtenštejnů a lovců mamutů

Kdo by při návštěvě jižní Moravy vynechal Lednicko-valtický areál, památku UNESCO? Nahlédněte do soukromí lichtenštejnských knížat a poznejte jejich životní osudy. Před návštěvou doporučujeme mrknout na webové stránky zámků a seznámit se s nabídkou prohlídkových okruhů – k vidění je toho opravdu spousta, tak ať nejste zaskočení.

Abyste nepřišli o žádnou ze staveb Lednicko-valtického areálu, projeďte ho na kole! Cyklostezky vás zavedou ke všem památkám. Spálené kalorie doplňte třeba v Lednici v restauraci U Tlustých, kde byl spokojený i Zdeněk Pohlreich. A nezapomeňte se zastavit ani ve valtických vinných sklípcích. Když ne na „pohárek,“ tak alespoň na nějakou tu láhev vína.

A jak je to s těmi lovci mamutů? Jejich dědictví střeží Pálava, další z výborných vinařských oblastí. Projeďte si ji na kole nebo projděte pěšky. Čeká na vás rozmanitá příroda, zříceniny středověkých hradů nebo zatopená vesnice. A kdo ví, třeba vás kolo nebo kroky zavedou až do Aqualandu Moravia.

 

Za přemyslovskými knížaty do Znojma a do přírody v Podyjí

Znojmo, to nejsou jen Slavnosti okurek! Nadšenci do historie určitě nevynechají prohlídku rotundy sv. Kateřiny a dalších kostelů, kterých je to spousta. Dobrodruhům nesmí uniknout adrenalinové trasy znojemského podzemí, kde se sotva protáhnete mezi zdmi – že to opravdu není nic pro klaustrofobiky, o tom svědčí i zkouška, kterou musíte před zakoupením vstupenky úspěšně projít. Sportovce určitě potěší Vinařská 50, amatérský cyklistický závod po vinicích na Znojemsku.

Ze Znojma je to co by kamenem dohodil do Národního parku Podyjí. Ten nesmí vynechat žádná romantická duše, a nejen ta. Spousta vyhlídek, ať už na město Znojmo, na zámek Vranov nad Dyjí nebo jen na přírodní scenérie, přímo vyzívá k návštěvě při západu slunce.

Protože jsme na jižní Moravě a kolem vína se tu točí skoro všechno, rozhodně musíte poznat i Šobes v Podyjí – jednu z nejstarších a nejlepších viničních tratích v celé Evropě. Během léta můžete přímo na vinici ochutnat vína, která sklízí úspěch u nás i v zahraničí.


Foto: Jízda králů Vlčnov

 

Čí sú hody? Naše!

Tuto větu uslyšíte během hodů snad v každé vesnici na Slovácku. Co ty hody vlastně jsou? Jedna z lidových tradic, která je (nejen) na Slovácku stále dodržována. Uvidíte při nich častokrát verbuňk, lidový tanec zapsaný na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Určitě musíte vidět také Jízdu králů ve Vlčnově, taktéž zapsanou na listině UNESCO. Rozhodně ochutnejte i vlčnovské koláčky, lepší jste určitě nikde nejedli. Nesmíte si nechat ujít ani nejstarší národopisnou slavnost v České republice – Slovácký rok v Kyjově. Ale pozor, koná se jen jednou za 4 roky!

Když vás folklor moc neláká, zajeďte na zámek do Milotic, vypůjčete si barokní kostým a staňte se na chvíli šlechtici nebo šlechtičnami.

Na Slovácku byli doma i velkomoravští velmoži. Začněte třeba na slovanském hradišti v Mikulčicích a skončete v tajemných Chřibech na hradisku sv. Klimenta, místu spojeném s cyrilometodějskou tradicí. A jestli máte rádi záhady, vydejte se na vrch Hroby, kde se měl údajně nacházet hrob věrozvěsta Metoděje.

A jestli míříte na Slovácko za vinařskou turistikou, naplánujte si návštěvu na dobu koštů, otevřených vinných sklepů nebo svěcení svatomartinského vína!

 

Jak vám koštovala malá ochutnávka toho, co vás na jižní Moravě čeká? Každý region jižní Moravy má spousty míst, které stojí za to vidět. A věřte, že i gurmánských zážitků je tu fůra. Jedli jste třeba někdy patenty nebo Boží milosti? Ne? O důvod víc přijet! 

 

 

Autor: 
Petra Mavričová
Hodnocení: 
Průměr: 5 (3 x hlasováno)