Káva nebo čaj? Co jste o svém oblíbeném nápoji nevěděli

Publikováno: 
6.12.2019
Rubrika: 

Už se těšíte, až si během pohodových podzimních večerů vychutnáte šálek svého oblíbeného nápoje? Podívejte se na zajímavosti ze světa kávy a čaje a nalaďte se na příjemnou vlnu klidu, který k podzimnímu období nepochybně patří.

 

Zajímavosti o kávě aneb Věděli jste, že...

Odkud pochází slovo „káva“ se přesně neví. Pravděpodobně je odvozeno od názvu oblasti Caffa v Etiopii, kde se tato plodina začala pěstovat.

Café Americano, které se připravuje v hrnku na cappuccino a dolije se vodou, aby se zjemnila jeho chuť, bylo poprvé použito během druhé světové války, kdy si američtí vojáci tímto způsobem ředili silné italské espresso.

Káva patří společně s vodou k nejvíce oblíbeným nápojům na celé Zemi. Čajomilové tedy prominou, ale prvenství si tentokrát získává kafe.

Největším světovým producentem kávy je dlouhodobě Brazílie. Pro tamní ekonomiku představuje káva nejvýznamnější vývozní artikl. Pěstuje se zde Arabica i Robusta. Dalšími významnými producenty kávy jsou i Kolumbie a Vietnam.


Foto: Pixabay.com

 

Jedině čaj!

Dáváte přednost čaji? Pak vězte, že se tohoto nápoje na celém světě denně vypije více než 3 miliardy šálků, a to především černého a zeleného čaje.

Nejvíce je čaj oblíbený v Rusku, Japonsku, Americe nebo Indii.  I když je čajový rituál neodmyslitelně spjat především s Japonskou kulturou, čaj jako nápoj byl podle legend objeven nejdříve v Indii. V současné době drží světovou nadvládu v produkci čaje právě Indie, spolu s Čínou.

Rituál čaje o páté pochází nikoliv z Anglie, ale z Francie. Angličané si tento zvyk velmi rychle osvojili.

 

Pijete čaj pravidelně? Můžete si pogratulovat! Vědecky podložené pozitivní účinky čaje na lidský organismus nelze opomenout. Pomůže vám při udržení imunity, bojuje proti únavě, a dokonce zpomaluje stárnutí organismu. Chopte se šálku!

 

Patříte mezi milovníky čaje nebo si svůj běžný den neumíte představit bez šálku dobré kávy? Co je podle vás lepší – káva nebo čaj?

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Průměr: 4 (2 x hlasováno)