Po stopách císaře Napoleona I.

Publikováno: 
15.8.2019
Rubrika: 

Dnes uplynulo 250 let od narození Napoleona Bonaparte, jednoho z nejvýznamnějších vojevůdců světové historie. Muže, který zanechal nesmazatelnou stopu v historii jižní Moravy. Vydejte se společně s námi na cestu, po níž před mnoha lety šel i Napoleon Bonaparte. 

Jeden z nejvýznamnějších vojevůdců světové historie, francouzský císař Napoleon I. zanechal na Moravě svoji stopu díky tažením, která tudy vedl. A to nejen památníky na bojištích, bohatý folklor, inspirovaný bitvou u Slavkova či tradiční rekonstrukce bitevních scén. 
Snad každý někdy slyšel o slavné bitvě tří císařů u Slavkova. Největší a nejkrvavější bitva na českém území čítala asi 60 000 mrtvých. Proti sobě stálo Rakousko, Rusko a Francie, která zvítězila. Události bitvy připomíná památník Mohyla míru, naučná stezka i virtuální prezentace na slavkovském zámku. 

Napoleon Bonaparte
Foto: Napoleon Bonaparte, pixabay.com

 

Vydejte se po stopách Napoleona Bonaparte jižní Moravou a navštivte všechna zásadní místa 

 • Mohyla míru v Praci
  Památník obětem bitvy, kde je připravena multimediální expozice "Bitva tří císařů. Slavkov  / Austerlitz 1805“
   
 • Slavkov u Brna, zámek Slavkov - Austerlitz
   Před bitvou hostil slavkovský zámek dva ze tří císařů, rakouského Františka I. a ruského cara Alexandra I. Po bitvě do zámku nechal Napoleon přenést svůj hlavní stan.
   
 • Stará pošta u Pozořic 
  Pro Napoleona byla "stará" pošta klíčovým místem. Se svými maršály Muratem, Soultem a Lannesem tam vedl jednu z důležitých porad před bitvou. 
   
 • obec Tvarožná
  Diorama bitvy u Slavkova. Diorama věnovala obci Tvarožná skupina Deutschmeister Schützenkorps z Vídně v roce 1990 na památku toho, že se v obci nebáli připomínat tuto událost ani v dobách, kdy nepatřila mezi schvalovaná výročí.
   
 • Letohrádek Mitrovských v Brně 
  Nepodložené informace říkají, že zde po bitvě ve Slavkově Napoleon přespal. Určitě se zde ale za hraběte Antonína Arnošta Mitrovského zúčastnil zahradních slavností.
   
 • Znojmo, Ugartův palác na Horním náměstí (dnes hotel Napoleon)
  Napoleon zde nocoval.
   
 • Pamětní deska, Brno, Místodržitelský palác
  Napoleon si roku 1805 vybral Místodržitelský palác nejen za sídlo hlavního štábu francouzské armády, ale i své vlastní.

 

 

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Průměr: 5 (2 x hlasováno)