Po stopách moravských vinných sklepů

Publikováno: 
9.9.2019
Rubrika: 

Nikde jinde na světě čas neplyne tak rychle, abyste najednou zjistili, že se z příjemného večera stalo nádherné ráno. Moravské sklepy jsou stroje času, které vás odvezou do mládí. Jsou místem, kde přijdete se svými starostmi a odcházíte proměnění a lehcí jako jarní vánek. Kam se vydat, abyste si užili krásné chvíle?

Víno sklep
Foto: Pixabay.com

Moderna uprostřed krásné přírody

Za netradičním zážitkem se můžete vydat do "města vína a meruněk", tedy do Velkých Pavlovic – tam totiž byla otevřena moderní vinařská ulička s patnácti pestrobarevnými domky, které se pyšní nádhernými sklepy s archivním vínem. Tato ulička totiž vyniká netradičním pojetím vinného sklepa – domky mají unikátní architekturu, které se říká „la gaudiwasser“, jedná se o opilé sklepy. Určitě stojí za návštěvu! 

 

Na starosti zapomenete!

Obec Zaječí nabízí jeden úchvatný skvost – tím je Vinařství u Kapličky, ke kterému přijíždíte okolo nádherně udržovaných vinohradů. Pokud hledáte klidné místo pro odpočinek, jste na správné adrese. Čekají na vás cyklostezky, památky v okolí, sportovní rybolov na jedné ze zatopených štěrkoven, ale také prohlídka sklepů s ochutnávkou vín. Nemusíte přemýšlet, kdo bude řídit, protože vinařství nabízí ubytování v jejich vinařském pensionu.

 

Podhůří Bílých Karpat s ochutnávkou vína

Jedete po vinařské cyklostezce a ocitli jste se ve vinařském městečku Blatnice pod Svatým Antonínkem? Mimochodem, o kouzlu Blatnice jsme vám už psali. Článek Jany Fojtíkové si můžete připomenou zde.
Se sklepmistrem působícím v pensionu Parnas můžete u sudů absolvovat ochutnávku vína. Rozhodně vám doporučujeme se před cestou informovat o aktuálních tradičních folklorních akcích, kterých tato oblast pořádá nesčetně.

 

Historický komplex vinných sklepů

V Olbramovicích u Znojma můžete obdivovat jedinečný komplex historických vinných sklepů, s jejichž ručním hloubením do pískovce se začalo podle archeologických průzkumů již v 8. století. V současné době je komplex dlouhý téměř půl kilometru a chodby, ve kterých se budete pohybovat, jsou v úrovni zhruba 7 metrů pod zemí. Komplex je volně přístupný veřejnosti.

 

A co vy? Kam se vydáte jako první? Vychutnejte si vinné sklepy na Moravě!

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)