Superpotravina z jižní Moravy

Publikováno: 
5.8.2019
Rubrika: 

Milujeme je pro jejich osvěžující sladkokyselou chuť. Jejich barva jako by připomínala zapadající slunce, horké léto a chvíle odpočinku. Od začátku léta postupně sklízíme ze stromů toto ovoce a nyní období jejich sklizně finišuje. Meruňky. Nikde jinde v České republice se jim nedaří tolik jako na jižní Moravě. K tomu, aby vyrostl dostatečně zralý a dobrý plod totiž strom potřebuje dostatek tepla a nadmořskou výšku do 250 metrů. 

Pěkná pleť, zdravé vlasy, pevné nehty. Odbourávají tuky a snižují riziko Alzheimerovy choroby. A nejen to meruňky umí. 


Foto: Pixabay.com

 

Superpotravina z jižní Moravy
 

Meruňka obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Plod meruňky posiluje imunitu. Nejen, že skvěle chutná, ale pro svoji neutrální povahu léčí bolest žaludku a pomáhá se zácpou. Vstupuje do dráhy sleziny, tlustého střeva a plic. Jak by meruňka mohla mít něco společného s plícemi? Jejich konzumací plíce zvlhčujete a zmírňujete dušnost. Díky svému složení navíc ulevuje žízni. Skvělé jsou tedy meruňky jako svačina na výlet. Máte-li sucho v krku, pomáhá stejně. 

V meruňce je skryto dostatek betakarotenu, což je antioxidant velice účinný například v prevenci nádorových chorob

V čerstvých meruňkách najdete dostatek vitamínu C, ale ani ty sušené nejsou k zahození. Naopak. Sušením se sice vytrácí "Céčko", ale naopak se stávají výborným zdrojem železa a draslíku. Ten pomáhá snižovat krevní tlak a je nezbytný k udržování zdravých nervů a svalů.

 

Lék proti stárnutí?
 

I tak by se dalo meruňkám říkat. Díky dalším látkám zpomalují stárnutí organismu a prodlužují život

 

Zjistili jsme, že meruňka původně pochází z Číny, kde strom planě roste dodnes. Legendy praví, že meruňky na západ přivezl Alexandr Veliký. Meruňka je jedním z nejrozšířenějších stromů na Zemi, ba dokonce ještě dál. Američtí astronauti ji na jedné ze svých výprav do vesmíru vzali na Měsíc. Ve světě se nejvíce pěstují v americké Kalifornii, mnoho odrůd však pochází ze Středního a Blízkého východu, zejména z Turecka. Jak jsme se již zmínili na začátku článku, v České republice se meruňkám nejvíce daří na jižní Moravě. 

 

 

 

 

Autor: 
Redakce
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 x hlasováno)